העתיד: עבודות ללא תואר יהפכו לסטנדרט

מעוניין לעבוד באבטחה ?

השאר כאן את פרטיך ואנו נחזור אליך בהקדם עם פרטים בנושא עבודה באבטחה

העתיד: עבודות ללא תואר יהפכו לסטנדרט


נוסף לפני 5 שנים | 1 תגובות
העתיד: עבודות ללא תואר יהפכו לסטנדרט

בעשרות השנים האחרונות, היכולת למצוא עבודה טובה ללא תואר הלך והצטמצם כפועל יוצא מריבוי בעלי תארים שהציפו את השוק וגרמו לבעלי עסקים רבים להניח בצדק שהם יכולים לדרוש תואר ראשון עבור כל משרה גם כאשר אין בה צורך כלל. דרישה טבעית זו יצרה סלקציה בין בעלי היכולת לבין השכבות החלשות שהתקשו לממן את לימודיהם. בהמך גם פערים אילו הצטמצמו עם כמויות גדולות של מלגות לכל דורש ולכל תואר דבר שהגדיל עוד יותר את אינפלציית התארים.

במדינות מפותחות בארצות הברית ובאירופה כבר כיום לתואר ראשון אין משמעות רבה. במדינות כדוגמת יין, ספרד, איטליה ועוד אחוז המובטלים בקרב האזרחים הצעירים בעלי התואר הינו גבוהה במיוחד. בארצות בהם האבטלה נמוכה יש בפועל אבטלה סמויה כאשר אותם בוגרי תואר חוזרים לעבוד במקדונלדס ובמלצרות באותם מסעדות בהם עבדו במהלך הלימודים.

שינויים משמעותיים במפת המשרות העולמית

 

 

השוואה בין משרות פנויות לבין בוגרי תואר ראשון

מספר המשרות המתפנות בכל שנה בענפים משמעותיים כגון רפואה, עריכת דין, הנדסה וכ"ו מעטים באופן משמעותי כאשר משווים אותם למספר בוגרי התואר בכל מחזור לימודים. בוגרי תואר ראשון רבים בוחרים בלימודים פשוטים יותר ומוצאים עצמם עם תארים שאינם מקנים ולו משרה אחת רלוונטית במיוחד כאשר בוחרים ללמוד לקראת תואר בהיסטוריה, פוליטיקה וממשל, מדע המדינה, ועוד מקצועות מדעי הרוח הרבים.

לימודים לתואר במקצועות רבים כלל לא מקנים לבוגר התואר את היכולת הנדרשת כדי להתמודד עם דרישות התפקיד ובעלי עסקים רבים מוצאים עצמם על תקן מחנכים לתקופה ארוכה כדי שהעובד יוכל לתת את התפוקה הראויה. המשכורות נמוכות באופן ניכר כאשר המעסיק מתפשר ולוקח לעבודה אדם בעל תואר שאינו משמעותי כאשר מתרגמים את ערכו בכסף ולכן העדיפות לבוגרי תארים הולכת ופוחתת.

ייצוא משרות למדינות המזרח

הוצאות הביטוח היקרות במיוחד בארצות הברית ועלויות משמעותיות נוספות במיסים יצרו אפיק חדש בו חברות צורכות שירותים שונים, בתחילה הועברו כל ענפי הייצור למדינות סין, תאילנד, הודו ועוד ולאחר מכן נותני השירות בשירות הלקוחות של הבנקים וחברות הענק נויידו למקסיקו, להודו וכיום אנו מתחילים לראות את מעבר השירותים העיקריים כדוגמת רפואה ועריכת דין למדינות אילו בהם מפתחים יכולות מדהימים בשירות מקצועי ובעיקר זול.

משרות דורשות ידע מקצועי וניסיון ופחות עבודה מעשית

העובדה שכיום אדם אחד בעל ידע רב מפעיל כמה מחשבים כדי להנפיק דוחות או תכניות בנייה לפרויקט גדול במקום לעבוד יחד עם צוות רחב של אנשי מקצוע, ולקראת עולם בו רופא בכיר מפקח על רובוטים זעירים ועל מכונות שונות המבצעים את מרבית הפעולות על גופת המטופל, ולקראת עולם בו תהליכי התניידות ברכבים פרטיים ואוטובוסים יעשו על ידי מערכת מחשבים מתוחכמת הרי שמספר המשרות המתפנות הולך ותופח אך ידי אדם לא מאיישות משרות אילו - משרות אילו הופכות לשורת רווח משמעותית בחברות הגדולות.

כאשר מהנדס צעיר עוסק בעבודה בה כל עבודתו לנייד סחורה כמעין סבל ולאחר מכן ללחוץ כפתור אנחנו יכולים לראות פחות או יותר את העתיד שניבט מעבר לאופק הקרוב. מדובר בתהליך כרסום תמידי במעמד בני האנוש ולטובת מערכות מכשור מתקדמות. 

האם עבודות ללא תואר יהפכו לסטנדרט?

 

 

בקצרה, כן

כיום מרבית התארים נוצרים כחלק מתעשייה רווחית במיוחד באקדמיה בה עוסקים מאות אלפי בעלי תארים תאורטיים ומעשיים במגוון תחומים רחב שאחריותם לעצב ולחנך את הדור הבא, אך ככל פס ייצור גם להם יווצר תחליף כאשר הבעת האמון במערכת תלך ותדעך במהלך השנים הקרובות עם התבררות המשרב אליו העולם הולך בראש מורם ובעיניים עצומות. 

הביקוש החזק ביותר כיום בעולם נע סביב לטכנולוגיה ומערכות מידע מתקדמות שפועלות באופן עצמאי וצרכים אילו ישארו במקומם אבל הם יעשו על ידי בוגרי קורסים מקצועיים וכשרונות צעירים ולאו דווקא בידי בעלי תארים שקבעו את מחשבתם ופועלים בתוך המערכת. חברות ענק בישראל ובעולם כולו מגייסים כיום עובדים על פי כישורים ויכולות ופחות על בסיס תארים ומגמה זה שמתחיל בענפי הטכנולוגיה תחלחל אט אט לשכבות עבודה נוספות ותשפיע על מפת המשרות בכל העולם.

בוגרי תארים רבים בישראל מרגישים שלתואר לא היה משמעות רבה על ההתקדמות שלהם בחברה. רבים עוד יותר מביעים מרמור מהמשכורת שמתקבלת שדומה ברמתה לבוגרי קורס מקצועי שארך כמה חודשים בודדים. יכולות הקידום כיום מוגבלות מממילא ולכן המשמעות לתואר כמעט שאינה קיימת ומדובר במסלול שיילך ויזנח עם התקדמות העולם הטכנולוגי ושיפורים משמעותיים שיכולות השירות של מדינות המזרח.


כאשר בוחרים מסלול לימודים אקדמי (בכל זאת, עדיין נדרש תואר במשרות רבות) חשוב לחפש תואר שמרחיב את יכולותיכם והבנתכם בנושאים בהם אתם כבר עוסקים ואוהבים. חפשו תואר מאתגר אם כי תחום שמרגש אתכם ובו תוכלו להפוך ליודעי דבר ומובילים כך שעם הניסיון והוותק תקבלו שם של מביני עניין שימשיכו לעבוד גם שנים רבות כאשר חבריכם כבר מחפשים עצמם בעבודות שונות שמשלמות מעט ודורשות הרבה.

עבודות ללא תואר ילכו ויתרבו אם נרצה בכך או לא. עלינו לקבל את העובדה שהתואר בידינו שווה ערך לנייר עליו הוא מודפס ובעולם בו בוגרי תואר מרגישים שללימודיהם אין חיבור למציאות אין צורך בהסברים נוספים למה תואר שווה כל כך מעט. רוצים עבודה טובה ללא תואר? כל שעליכם לעשות זה לתפוס את התחום אותו אתם הכי אוהבים וללמוד אותו באמצעות סרטונים, הדרכות, קורסים מקצועיים ולצבור שנות ניסיון ובמידה ואתם אוהבים את המקצוע הרי שממילא תהפכו לטובים ומוצלחים בו והדרישה לשירותים שלכם כשכירים או כעצמאים תהיה קבועה וכמובן משתלמת.מעוניין לעבוד באבטחה ?

השאר כאן את פרטיך ואנו נחזור אליך בהקדם עם פרטים בנושא עבודה באבטחה

תמונת פרופיל אורח

כל מילה בסלע