שיטות מחקר איכותניות

מעוניין ללמוד קורס שיטות מחקר איכותניות ?

השאר כאן את פרטיך ואנו נחזור אליך בהקדם עם פרטים בנושא שיטות מחקר איכותניות

קורס שיטות מחקר איכותניות

מהו מחקר איכותני? מה המהות והאופי של מחקר כזה? הסטודנטים ילמדו בתחילה על המחקר הכמותי תוך הכרה של ההגיון המציאותי והפרשני שמלווה את התפתחותו במדעי החברה , כאשר עושים מחקר יש צורך במידע רב ולא סתם לאסוף מידע אלא המטרה ללקט כמה שיותר מידע רב שימוש ואיכותני ובקורס זה מדריכים את הסטודנטים איך בדיוק לאסוף את המידע לפי שיטות המחקר השונות.

דוגמאות לחומרים שבהם חוקרים אוהבים לעשות שימוש ניתן לראות בחומרים גרפיים , חומרים של שמע , כגון הקלטות נוסף לכך חוקרים אוהבים לנבור בארכיונים ולחפש מידע מקדים לנושא הנחקר לשם השוואה עם התצפיות אותן מצא החוקר במהלך המחקר , וגם לאחר שמצאנו את כל הנדרש לנו יש צורך בידע מקדים רב בניתוח וקריאה של חומרי ארכיון כגון טקסטים עתיקים , כתובים , ואף אלמנטים גרפיים שיש להבין את המקור שלהם ולהבין מיהו היוצר ומה האג'נדה איתה הוא יצר את החומר..

במהלך הקורס מקדישים זמן רב בהצגה של הבסיס התאורטי לעמדה האנתרופולוגית והאתנוגרפית למחקר בכללותו וזאת לצד הדגמה של האופנים בהם יש לגשת למחקר העוסק בתרבות של עם (אתנוגרפיה) והסיבה לכך שכאשר מתעסקים עם קבוצת אוכלוסיה המשתייכת לזרם שונה ואחר לא תמיד הם מאפשרים לחוקר לבצע עליהם תצפיות ולרוב הם לא ישתפו פעולה והחוקר צריך לנסות לייצר תצפיות באופן חיצוני ואף מלאכותי לפעמים.

הקורס עצמו פותח בהכרה של העקרונות והחוקים לאיסוף מידע ולאחר מכן נכנס לפרטים כגון איך אוספים ראיונות מאדם יחידי לצד איסוף ראיונות מצד קבוצה , אך מתייחסים לוידאו , ברטים ותצלומים במחקר והאם ניתן לעשות בהם שימוש ובמידה וכן עד כמה אפשר ללמוד מהן ,כאשר מנתחים את החומר יש צורך לדעת איך מבצעים את הניתוח שהרי כל תחום שונה וניתוח שיחה ודיבור לצד ניתוח סמיוטי של תמונות סרטים ומוזיקה שונים זה מזה.

במחקר האיכותני נדרש מן החוקר רמת אתיקה ויושרה גבוהה במיוחד ועליו להשים את עצמו בנעליהם של הילידים או של הקבוצה הנחקרת ולא לדחוף רעיונות אישיים למחקר , ועושים זאת תחת עקרונות של כניסה לשדה המחקר והאופן שבו עורכים תצפיות ומבצעים את המחקר והבנה שהעבודה במחקר אינה קלה ונמשכת זמן רב , עבודת השדה כעבודה שבבית.


מעוניין ללמוד קורס שיטות מחקר איכותניות ?

השאר כאן את פרטיך ואנו נחזור אליך בהקדם עם פרטים בנושא שיטות מחקר איכותניות

יש לך אירוע? לחץ כאן כדי לבחור אולמות וספקי שירות
לא נוספו תגובות עדיין אהיה הראשון להגיב..

שיתוף תכנים

סיכומים משותפים הקשורים ל שיטות מחקר איכותניות.

לא נוספו עדיין סיכומים לשיטות מחקר איכותניות


פרטים נוספים