סוגיות במשפט העברי

מעוניין ללמוד קורס סוגיות במשפט העברי ?

השאר כאן את פרטיך ואנו נחזור אליך בהקדם עם פרטים בנושא סוגיות במשפט העברי

קורס סוגיות במשפט העברי

הקורס מקרב את הסטודנט לאפיקי המחשבה והחשיבה ולעולם המושגים המאופיינים למשפט העברי ומעניק מבט כולל על היחוד שבמשפט העברי והשקפותיה על החברה והיחיד וזאת תוך השוואה למשפט במדינת ישראל המושתת בחלקו על המשפט הבריטי עוד מימי המנדט הבריטי , הנושאים הנידונים נלמדים באמצעות כתבי טקסט משפטיים מהעת העתיקה כגון חז"ל (חכמינו זכרונם לברכה) ופסקי דין של בתי משפט בארץ ובעולם תוך קריאת מאמרים עדכניים הקשורים ללמידה.

הקורס מתרכז בנושאים המטרידים כל משפטן , מדרך כתיבתו של החוק בספר החוקים ועד יכולתו של בית המשפט לאכוף ולשמר את אותם חוקים ותוך כדי לפרוץ את גבולות החוק כאשר נדרש לכך ובאיזה נסיבות זה יקרה? בעיקר כאשר החוק פוגע בצדק אך איך נדע מהו פגיעה בצדק? האם הצדק במשפט העברי דומה לצדק במערכת המשפט בישראל כיום? מהי משמעות למחלוקת במשפט העברי והרישום שלה בתקופות שונות , האם יש ליחיד יכולת לעשות חוק לעצמו ללא תלות במערכת המשפטית? ומשם יש לעבור לדיון מעמיק בסוגיות ספציפיות בעלות היבט פילוסופי מתחומי המשפט המהותי.

חומר הלימוד :

הפורמליות של המשפט העברי בהלכה , ומהם סמכויות המשפט והשפיטה של בית הדין הרבני , הוראת שעה , דין ויושר , מחלוקות , עשיית דין עצמית , מהם התקנות השוק בהלכה כגון במקרה של קניית רכוש גנוב ללא ידיעה , או לחלופין עשיית רווח על חשבון אדם אחר ללא פגיעה בפועל באותו אדם ומבלי לשלם לו , ניתן לראות דיון דומה המתחולל כיום בתחום האינטרנט וההורדות הלא חוקיות בהם ההלכה היהודית מתמודדת עם שאלה קשה האם ניתן להרוויח כאשר הפגיעה אמנם לא מתבצעת בפועל אך בכל זאת נגרמת פגיעה בפרנסתו של האחר. , דיון מרתק נוסף הינו היחס לביצוע הפלות של עובר לא רצוי או בנסיבות בעיתיות , והעיסוק בהמתת חסד בהלכה לחולים סופניים.

זהו אחד הקורסים המרתקים ביותר , ההתמודדות עם מחלוקות קשות ועם המודרניזציה והשוואה של החוק המשפטי היבש לבין החוק העברי שנדרש להתמודד עם בעיות שלא נגע בהן בעתיד וזאת ללא פריצת גבולות שיעשו שינוי בחוקי הדת היהודית ויפגעו ברבדים אחרים בחברה , השפעה של החוק העברי על חיינו וציטוטים נבחרים מהמשפט העברי שגורות בפי כל עורך דין בכיר הרוצה להראות כמבין עניין ובכל פסק בית משפט יעשה לרוב שימוש בדוגמאות ושיקולים שמקורם במשפט העברי ויש ערך גדול בהבנת שיקולים אלו.


מעוניין ללמוד קורס סוגיות במשפט העברי ?

השאר כאן את פרטיך ואנו נחזור אליך בהקדם עם פרטים בנושא סוגיות במשפט העברי

יש לך אירוע? לחץ כאן כדי לבחור אולמות וספקי שירות
לא נוספו תגובות עדיין אהיה הראשון להגיב..

שיתוף תכנים

סיכומים משותפים הקשורים ל סוגיות במשפט העברי.

לא נוספו עדיין סיכומים לסוגיות במשפט העברי


פרטים נוספים