זהויות יהודיות בעידן רב-מודרני

מעוניין ללמוד קורס זהויות יהודיות בעידן רב-מודרני ?

השאר כאן את פרטיך ואנו נחזור אליך בהקדם עם פרטים בנושא זהויות יהודיות בעידן רב-מודרני

קורס זהויות יהודיות בעידן רב-מודרני

לכל אורך ההיסטוריה נשאלה השאלה מליוני פעמים "מהו ומיהו יהודי?" קורס זה בא לדון בדיוק בשאלה זו ומנסה להתמקד באין ספור התשובות האפשריות שניתנו בעבר ואנחנו ננסה לבחון האם תשובות אלו עדיין עונות על השאלה ומבטאות את ההמשכיות ההיסטורית של העם היהודי? או שאולי היהדות התפצלה לזרמים שונים וכל אחד מהם אינו בפועל היהדות המקורית והאותנטית ונוצרו כמה זהויות יהודיות מקבילות זו לזו שכולן טוענות לכתר?..

הדיון שמתהווה לו במהלך הלימודים בקורס זה סביב "מיהו ומהו יהודי?" מתחבר לחיבורים שחיברו סוציולוגים שונים על הקשר שבין זהות הקולקטיבים כדבר שפתוח לפרשנויות שונות וניתן לערוך בו שינויים ולכן במהלך תקופות שונות ובנסיבות שונות הוא יכול לקבל משמעויות אחרות בהתאם לתפיסת הדור והחוגים השונים בהם הוא מקובל. דבר זה מרתק בפני עצמו אך עוד יותר כאשר מדובר בהשוואה לעם היהודי אשר מאמין שהכל סובב אותו ושעליו להיות נר לגויים.

הקורס מנסה לבחון האם ניתן לומר שעדיין יש זהות יהודית אחר או שמה כבר מדובר על משפחה שלמה של זהויות יהודיות ויש שיגידו שאולי אף התהפתחו להם תתי עמים יהודיים חקירה של הזהויות היהודיות של זמננו מחייבות חשיבה מחוץ לקופסה וזאת לצד התייחסות לשינויים והתקופות שגרמו לשינויים שונים בדת וסממנים שעברו מדור לדור והפכו לתרבות דברים כמו ארון הספרים היהודי , היחס לממסד הדתי והלשוני ועוד.

הקורס גם מנסה לזהות את ההזדהות של העם עם הזהות היהודית והאם האנשים שרואים את עצמם כחלק מזהות קולקטיב אכן רואים את זהות זו כחלק ממה שבונה אותם ומשפיעה על חייהם ? בדת היהודית כידוע יש זרמים כגון הרפורמים והקונסרבטיבים לצד האורטודוקסים והמסורתיים ועוד כמה תתי זרמים , אך גם ביהדות האורטודוקסית יש חסידויות וזרמים דתיים השונים זה מזה בהשקפת עולמם והגישה שלהם למקורות ולחוקים השונים ולכן לא בהכרח שניתן להגדיר את הזהות היהודית שיש כיום כמשהו שמוסכם על כולם ומייצג את העם היהודי כולו שכידוע אינו בבחירה אלא לפי האמא כלומר השאלה שצריכה להשאל האם הזהות היהודית של היום נכונה ואם כן אילו מהם באמת מרגישים שהיא מייצגת אותם?.

במהלך הפרקים השונים של הקורס אנו בעצם עוברים על תקופות שונות ונסיבות אחרות בהם היהודים עברו מאז הכניסה לעידן המודרני כלומר מתחילת המאה העשרים ובכל תקופה היו זרמים שונים שעליהם נדון וזרמים אלו פיצלו את הזהות היהודית מהבחינה ובאופן זבה הם הגדירו את עצמם ועד לימים שלנו בהם יש זרמים ותתי זרמים רבים צד קיום של כמה זהויות שונות , בתחילתו של הקורס נוגעים בעיקר בנושאים שקשורים למסורת היהודית כפי שניתן לראות מארון הספרים היהודי , ומהם מנסים לגלות מה הם נקודות המוצא של הזהות היהודית וכל שינוי מהם ייחשב כשינוי מהמקור , ונצטרך להחליט האם שינויים אלו הם מהפכה ושינוי טוטאלי או התאמה לעידן בו הם חיו.

קורס מרתק שניתן ומומלץ לעשות עליו את עבודת הסמנריון והוא מכיל אין ספור מקורות ומחקרים מרתקים ששוים בדיקה.


מעוניין ללמוד קורס זהויות יהודיות בעידן רב-מודרני ?

השאר כאן את פרטיך ואנו נחזור אליך בהקדם עם פרטים בנושא זהויות יהודיות בעידן רב-מודרני

יש לך אירוע? לחץ כאן כדי לבחור אולמות וספקי שירות
לא נוספו תגובות עדיין אהיה הראשון להגיב..

שיתוף תכנים

סיכומים משותפים הקשורים ל זהויות יהודיות בעידן רב-מודרני.

לא נוספו עדיין סיכומים לזהויות יהודיות בעידן רב-מודרני


פרטים נוספים