פילוסופיה יהודית בימי הביניים

מעוניין ללמוד קורס פילוסופיה יהודית בימי הביניים ?

השאר כאן את פרטיך ואנו נחזור אליך בהקדם עם פרטים בנושא פילוסופיה יהודית בימי הביניים

קורס פילוסופיה יהודית בימי הביניים

הקורס דן בהתפתחות הפילוסופיה מתקופתו של רבי רבי סעדיה גאון (רס"ג) גאון בבלי וראש ישיבה נודע ומשפיע ועד רבי משה בן מיימון (הרמב"ם) הגדול בתורה ובפילוסופיה שעד היום דעותיו והוראות לימודו מוסכמים על כל רבדי החברה למרות שחלקם קיצוניים למדי. ההתמקדות בסוגיות החשובות בהגותם של ראשוני הפילוסופים היהודים וזיקתם המיוחדת לאזכולות שונות בעם , בקורס מתנחים את חיבוריהם וכתבים פילוסופיים שהם חיברו ושל הוגי דעות יהודים אחרים , ונעשים השוואות לעמדות דומות ושונות ביהדות ובמקורות פילוסופיים יוונים  והערביים שחיו בתקופה זו.

היו שראו בחלק מהוגי הדעות הפילוסופים ככופרים לכל דבר מאחר ודעותיהם ואמונם היו שיש לחקור את האמונה ולנסות להבינה ולא לעשות הכל בגלל שכך נמסר מאב לבן באמונה תמימה , הבחירה שלהם לעסוק בפילוסופיה דבר שהיה באותם זמנים כמעין "השכלה" ובעל סיכון גדול לכפירה הכעיס רבים וגרם לחרמות וניתוקים בתככי העם אך לאחר שנים מעמדם בעם היהודי הולך ומתחזק והרמב"ם כיום נחשב לאחד מגדולי החכמים של כל הדורות חוכמתו העצומה עד היום נלמדת בהתפעלות.

חומר הלימוד

מבוא קצר ולמידה של ראשית הפילוסופיה היהודית , והגדרתה של מהי הפילוסופיה היהודית , תיאור דמותו ומעלליו של רבי סעדיה גאון , קיומה של הניאו אפלטוניות היהודית (רבי יצחק ישראלי ורבי שלמה אבן גבירול) וכתיבתה של הספר החשוב מאוד "חובת הלבבות" מעין ספר מוסר שנכתב על ידי רבי בחיי.

חלק נרחב בלימודי הקורס מושקע ומתמקד בדמותו ההיסטורית של הרמב"ם וכתביו הבעייתיים מאוד שמעלים את הספקות בדת והשאלות הקשות שלחלקן אין תשובה ומאפשר לאדם הרגיל להתבונן ולחשוב האם יש אמת ביהדות ועל ספריו אלו ספג ביקורת קשה אבל אם השנים הלו הספרים שהפכו לאבן דרך משמעותית בקבלה של הדת באופן שכלי והתמודדות עם קשיי אמונה של דורות הבאים אחריו , ספריו תורת העיקרים העוסק בהאם ובמה חייו האדם להאמין ביסודות היהדות עצמם ובאמיתותם , וכן ספריו מורא נבוכים הפכו אותו לאחד הגורמים המשפיעים ביותר באלפי שנים האחרונות על היהדות.

הרמב"ם והדמות ההיסטורית שלו מורכבים ומדהימים בעומקם , הדמות המתוארת בהיסטוריה היא של אדם מרתק ועוצמתי שלא חשש לשמו ולהתעמת עם השלכות קשות שספריו יכולים לגרום כגון כפירה והרהורים אך הוא האמין בקיום מצוות מבחירה ומהבנה וקורס שרובו עוסק בדמות צבעונית כל כך חייב להיות מהפנט ומהנה.


מעוניין ללמוד קורס פילוסופיה יהודית בימי הביניים ?

השאר כאן את פרטיך ואנו נחזור אליך בהקדם עם פרטים בנושא פילוסופיה יהודית בימי הביניים

יש לך אירוע? לחץ כאן כדי לבחור אולמות וספקי שירות
לא נוספו תגובות עדיין אהיה הראשון להגיב..

שיתוף תכנים

סיכומים משותפים הקשורים ל פילוסופיה יהודית בימי הביניים.

לא נוספו עדיין סיכומים לפילוסופיה יהודית בימי הביניים


פרטים נוספים